Folketingsmedlem

Rasmus Jarlov – vores folketingsmedlem

Rasmus Jarlov, født 29. april 1977

Medlemsperiode
Folketingsmedlem fra 18. juni 2015.
Folketingsmedlem fra 1. september 2010 til 15. september 2011.
Midlertidigt folketingsmedlem fra 12. januar 2010 til 31. august 2010 (stedfortræder for Charlotte Dyremose).
Kandidat for Det Konservative Folkeparti i Lyngbykredsen fra 2014.
Kandidat for Det Konservative Folkeparti i Gentoftekredsen fra 2016.
Kandidat for Det Konservative Folkeparti i Rødovrekredsen fra 2014.
Kandidat for Det Konservative Folkeparti i Indre Bykredsen fra 2010 til 2014.
Kandidat for Det Konservative Folkeparti i Rødovrekredsen fra 2007 til 2010.

Parlamentarisk karriere
Finansordfører, erhvervsordfører, skatteordfører, beskæftigelsesordfører, EU-ordfører, forsvarsordfører, transportordfører, kommunalordfører, fødevareordfører, landbrugsordfører, fiskeriordfører, dyrevelfærdsordfører, grønlandsordfører og færøerneordfører. 

Uddannelse og erhverv
Cand.merc. (Applied Economics and Finance), Handelshøjskolen i København, fra 2001 til 2003.
HA (almen), Handelshøjskolen i København, fra 1998 til 2001.
Reserveofficer, Flyvevåbnet, fra 1996 til 1998.
Matematisk student, Ordrup Gymnasium, 1996.

Stifter og ejer af sighseeingselskabet, Hamlet Tours, fra 2012.
Rotationsforløb og jobs i R&D-området. Slutstilling som mellemleder i logistikafdeling i klinikkæden, Novo Nordisk A/S, fra 2004 til 2010.
Forelæser og ekstern lektor i finansiering, Handelshøjskolen i København, fra 2003.

Tillidshverv
Medlem af Københavns Borgerrepræsentation 2010-2015.